Blog > Komentarze do wpisu

ul.Pierre Koenig w Jerozilimie

Główna ulica w dzielnicy Talpiyot w Jerozolimie nazywa się Pierre Koenig.Po przeczytaniu tego dowiesz się, dlaczego ...jpg

Na początku 1942 roku wojna nie szła zbyt dobrze jeśli idzie o Brytyjczyków. Rommel i jego włoscy sojusznicy pokonywali brytyjskie siły, straty były zdumiewające. Armia brytyjska zdziesiątkowana w Libii musiała się wycofać, przegrupować się, mieć czas na odpoczynek i zaopatrzenie. Brytyjskie straty jedna po drugiej, klęska po klęsce, mozliwosc wycofania się wg rozkazow bez katastrofy, była bardzo wątpliwa. Gdyby Alianci nie mogli wycofać się w sposób uporządkowany, wojna w północnej Afryce byłaby przegrana. To nie wyglądało zbyt dobrze, wszelkie działania sztabu było mocno opóźnione przez straty brytyjskiego dowództwa.

W odległym obszarze Pustyni Libijskiej, w pobliżu starej twierdzy tureckiej, wolnym siłom francuskim kazano zatrzymać się i podjać walkę. Fort został zbudowany w pobliżu oazy. Nazwano ją Bir Hakeim i była kluczem do wielkiego miasta portowego Tobruku.

Linia obronna została sporządzona przez Pierwsza Dywizję Wolnych Francuzów, prowadzoną przez legendarnego General Marie-Pierre Koenig , któremu kazano utrzymać obronę fortu.

Francuzi kopali. Tysiące pojedynczych otworów, takie lisie norki. W te dołki wkładano ładunki wybuchowe, bardzo dokładnie i gęsto umieszczone na całym obszarze, aby opóźnić i uniemożliwić działania Niemców. Francuzi czekają.

Oddział nieznanego jeszcze wtedy generała Koeniga, został pospiesznie wysłany do wzmocnienia końcowego odcinka francuskiej linii w pobliżu Bir-el Harmat. Byli batalionem saperów , słabo uzbrojonym czy zabezpieczonym, bez broni ciężkiej, lub sprzętu przeciwlotniczego… ale z zacięciem ,surową miną, zębami zaciśniętymi determinacją.

Byli batalionem 400 Żydów z Palestyny pod dowództwem majora Liebmann z Tel Awiwu.

To było 26 maja 1942. Żydowscy bojownicy zajęli pozycje i okopali się .

Niemiecka kolumna czołgów zbliżała się, posiadając znaczna przewagę w ludziach i sprzęcie i zaczęła ostrzeliwanie żydowskiego batalionu. Po podniesieniu flagi rozjemczej niemiecki dowódca zbliżył się do pozycji aliantów i domagał się aby batalion poddał się lub zostanie unicestwiony. Widząc dziwną Flagę, niemiecki dowódca zapytał, kim byli. Ku zdumieniu niemieckiego oficera, major Liebmann powiedział mu ze są/ byli wolnymi palestyńskimi Żydami walcząmi pod dowództwem brytyjskim.

Nie chcieli się poddać. A to była flaga narodu żydowskiego! Było 02 czerwca 1942.

Niemieckie 88mm Canon otworzył ogień ze straszliwym skutkiem. Sztukasy bombardowały i ostrzeliwały, bombardowały i ostrzeliwały. Wykonały setki lotów bojowych .

Niemieckie czołgi atakowały wściekle. Kilka zostało zniszczonych dzięki lisim norkom. Czołgi pokonały jednak linie obrony i udało im się wejść do centrum bojowej pozycji żydowskiej. Żydowscy żołnierze wskakiwali na czołg niszcząc je z koktajlami Mołotowa, paląc niemieckie załogi czołgów wewnątrz . Nawet bez kontaktu radiowego z francuskimi oddziałami stającymi o zaledwie kilka mil w górę linii, Żydzi przetrwali.

Ciężki, czarny dym unosił z płonących czołgów wroga, gdy Niemcy cofali się, a ich martwe ciała pozostawiono na suchej pustyni. Niemiecki i włoski oddział atakowały ponownie 5 i 6 czerwca.

Żydzi utrzymali zajmowane stanowisko. Codziennie sztukasy bombardowały Żydów. Niemiecka artyleria była bezlitosna, ostatecznie niszcząc żydowskie źródła wody. Ale sytuacja nie zmieniła się ani trochę - żydowskie stanowisko odmawiało poddania się, nawet bez wody.

Zdumieni Niemcy nadal atakują. Bez powodzenia. Żydzi odmówili poddania się.

10 czerwca: Rozkaz 8 Armii Brytyjskiej nakazuje oddziałom francuskiemu w Bir Hakeim i żydowskiemu w Bir-el Harmat: Odwrót. 8 Armia brytyjska była bezpieczna. Wycofała się wg rozkazu bez żadnych strat sprzętu czy dodatkowego wyposażenia.

Akcja opóźnienia może być odwołana W ciemnościach nocy z 11 czerwca, Francuzi i Żydzi zniknęli, bez wiedzy Niemców.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy, po reorganizacji i uzupelnieniu sprzętu 8 Brytyjska Armia pokonała słynnego Lwa Afryki – Rommla, z korpusu w El Alamein. To był początek końca dla Niemców i ich sojuszników włoskich w Afryce Północnej. Krwawa fala wojny zatrzymała się.

Gen.Koenig dostrzegł siłę i waleczność poszarpanych walką, nikomu nieznanych ocalałych żołnierzy alianckich z drugiego końca linii francuskiego centrum dowodzenia w Gasr-el-Abid. Wyciągnęli ich rannych najlepiej jak mogli. Gen. Liebmann raportował o wydarzeniach gen.Koenigowi przemawiając doskonałym francuskim :

To byli Żydzi palestyńscy żołnierze. z400 mężczyzn, ponad trzysta, 75%, zostało zabitych lub rannych. Reszta ocalała. Głównodowodzący oddal honory poszarpanej fladze, nakazał zdjęcie flagi z masztu i starannego jej złożenia. Był dumny z flagi. Dumny z Żydowskich bojowników. Flaga i Żydzi byli bardzo dumni i bardzo zmęczeni.

No co jeszcze ten człowiek robi? Liebmann powiedział francuskiemu generałowi, że brytyjskie przepisy nie pozwalają pływania pod żydowska banderą, w niebiesko-białe flagi z gwiazdą Dawida. Brytyjczycy nie chcą o tym słyszeć ani widzieć. Natychmiast wydał komendę. Gen.Koenig warknął gniewnie nakazując żołnierzowi zatrzymanie składania flagi.

Kenig nakazał umieszczenie flagi na przedniej części swojego Jeepa, by mogła swobodnie trzepotać obok, równa banderze Francji.

wtorek, 21 lutego 2012, saralewa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
free counters free counters
$35,634
Check yours?
Online Casino

Skopiuj CSS