Blog > Komentarze do wpisu

rodzina rabina Maliszkiewicza z Łomzy

jpg

Latem 1920 roku na krótko przed demobilizacja w wojsku polskim Israel Maliszkiewicz  - na fot. stoi po lewej stronie - był świadkiem zdarzenia pobicia starego pobożnego Żyda przez dwóch polskich żołnierzy( z tej samej jednostki). Żołnierze nie tylko go pobili, ale również poniżyli obcinając mu brodę. Dla młodego Israela był to jeszcze jeden dowód, ze nawet gdy odda Zycie jako żołnierz polski, zostanie zawsze niechcianym i obcym w kraju Żydem ….

….to zdarzenie wpłynęło na decyzje rodzimy Maliszkiewicz 1915-20 o opuszczeniu Polski do Erec Israel. Cala rodzina znacznie wcześniej odebrała dobre polskie wychowanie patriotyczne, z miłością z historii żydowskiej. Israel był łącznikiem, Szymon - ten po  prawej - również służył w wojsku polskim, zaciągnęli się w 1918 , chcąc udowodnić lojalność Polsce. Bracia liczyli ich postawa i wielu innych młodych być może pomoże zmienić postawy Polaków w stosunku do Żydów…

Odradzające się nadzieje na utworzenia nowego państwa polskiego pomoże zlikwidować antysemickie postawy. .Rzeczywistość jednak była zupełnie inna : ani Europa, ani Polska nie zmieliły swojego stosunku do Żydów.

Ich siostra Lea - dziewczynka z jajką- mieszka w Bet Gil Paz,w Kfar Sava, Izrael - jest moja ulubiona partnerka w czwórce bridgowej, wysoka, szczupła blondynka, spokojna o smutnych ciemnych oczach. Lea dobrze gra, bardzo uważnie i rozsądnie, rzadko mówi , ale uważnie słucha innych. …”jeszcze rozumiem język polski, wszystko rozumiem”, ale nie mówiła tym językiem ponad 70 lat. Bardzo lubie z Nia grac , cieszę się gdy pyta o moje postępy w nauce hebrajskiego, ale czasami Lea nie schodzi a karty, ani na kawę. Wtedy czuję niepokój – kilka dni spędziła w szpitalu, po raz pierwszy w życiu, czasem robi takie „bolesne” miny, ale nigdy głośno na nic się nie skarży.

jpg

sobota, 31 marca 2012, saralewa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
free counters free counters
$35,634
Check yours?
Online Casino

Skopiuj CSS